Ubezpieczenie emerytalne. Czy warto skorzystać z prywatnego?

Już samo słowo „emerytura” niejednej osobie spędza sen z powiek. Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na ubezpieczenie emerytalne prywatne. Uważają, że dzięki dodatkowym składkom mają szansę utrzymać standard życia na godnym poziomie.

Ubezpieczenie emerytalne prywatne – emerytura bez obaw

Najbardziej znane i powszechne jest oczywiście ubezpieczenie emerytalne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna forma zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać również dodatkowo samodzielnie. Wielu Polaków martwi się, że nie otrzyma godnej emerytury z ZUS-u, dlatego szukają dodatkowych alternatyw – a jedną z nich jest ubezpieczenie emerytalne prywatne.  A jakie są zalety takiego ubezpieczenia?

Przede wszystkim dzięki systematycznym wpłatom na ubezpieczenie emerytalne prywatne można gromadzić kapitał, a co się z tym wiąże – już na starość wciąż być osobą aktywną, która ma czas na swoje pasje i realizację marzeń, bo ją na nie po prostu stać.

Oszczędność procentuje standardem życia w przyszłość

Nasze społeczeństwo starzeje się i przybywa osób w tzw. wieku poprodukcyjnym, czyli właśnie emerytalnym. Jaki nasuwa się wniosek? Taki, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć myśleć o emeryturze. Tak naprawdę powinni to już zacząć robić dwudziestolatkowie. To właśnie ich osobista determinacja i aktywność zawodowa stanie się kluczem do lepszej przyszłości na stare lata. Nie warto odkładać pieniędzy na przyszłą emeryturę do skarbonki czy w przysłowiową skarpetę. Dlaczego ten pomysł nie jest zbyt trafny? Ponieważ nie mamy z tego tytułu żadnych wymiernych zysków, a zgromadzone fundusze same się nie rozmnożą. Poza tym większość osób sięga po te pieniądze w ramach „kryzysu” czy gdy chce kupić coś droższego, np. nowy samochód.

Warto mieć ubezpieczenie emerytalne prywatne

Ubezpieczenie emerytalne prywatne to pewność wypłaty. Dzięki temu jako ubezpieczeni możemy mieć gwarancję, że zawierając umowę z pewnym i znanym ubezpieczycielem (np. z Prudential), na koniec naszego ubezpieczenia oszczędnościowego otrzymamy minimalną kwotą uzgodnioną podczas zawierania umowy. Plusem jest też to, że możemy dostać premię (dodatkową kwotę, która powiększy wartość naszych oszczędności). Kiedy decydujemy się na ubezpieczenie emerytalne prywatne, warto też pamiętać, że w ramach umowy mamy zapewnione ubezpieczenie na życie. Ta wiadomość jest istotna, ponieważ w razie naszej śmierci nasza żona, mąż czy dzieci otrzymają pieniądze. Te fundusze z pewnością się im przydadzą. Ubezpieczyciel gwarantuje także rozsądną wysokość comiesięcznych wpłat.

Tak naprawdę tylko i wyłącznie od nas zależy, jak długo będziemy chcieli oszczędzać. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Oczywiście zawsze wpływ mają na to indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Liczy się także fakt, kiedy będziemy chcieli skorzystać z oszczędności emerytalnych. Minimalny okres oszczędzania to 10 lat, zaś maksymalny do najbliższej rocznicy umowy ubezpieczenia – dokładnie następującej po ukończenia przez ubezpieczonego 75. roku życia.  Co więcej, co jest znacznym plusem, pieniądze, które otrzymamy na koniec okresu ubezpieczenia, nie podlegają opodatkowaniu 19-procentowym podatkiem od dochodów kapitałowych, co jest zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Żyj, nie obawiając się o emeryturę, i zabezpiecz swoich bliskich

Ubezpieczenie emerytalne prywatne, nazywane też ubezpieczeniem oszczędnościowym, przeznaczone jest dla osób, które w dniu podpisania umowy były pełnoletnie (miały 18 lat) i nie ukończyły 66. roku życia. Warto też wiedzieć, iż umowa z ubezpieczycielem może zapewniać ochronę w przypadku śmierci ubezpieczonego. Przykładowo Prudential wypłaci naszym bliskim najwyższą z trzech kwot: gwarantowaną sumę z tytułu dożycia (określoną przy zawarciu umowy) wraz z możliwymi premiami rocznymi, sumę składek należnych do zapłaty z tytułu umowy głównej przez cały okres ubezpieczenia bądź kwotę obliczoną na dzień śmierci.

Leave a Comment