Wybierz najlepsze zasłony i firany do Twojego stylu!

Kochasz styl minimalistyczny, a może angielski? Niezależnie od Twoich preferencji zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, które pomogą Ci zakupić do domu odpowiednie firanki i zasłony okienne!

Styl industrialny, czy minimalistyczny? Skandynawski salon, a może rustykalny pokój dzienny? Elegancja stylu francuskiego, czy może pomieszczenie w duchu angielskim? To właśnie podstawowe pytania, które nurtują osoby przystępujące do aranżacji swojego wymarzonego mieszkania. Wybierając meble, podłogi czy kolory ścian, nierzadko mniej uwagi poświęcamy już dekoracjom okiennym. Jednak odpowiednie dobranie zasłon, firan lub karniszy także ma niemałe znaczenie. To dzięki nim nasze wnętrze staje się harmonijne i zyskuje unikalny klimat!

Czy warto zamówić szycie zasłon na miarę, czy kupić gotowe?

Zazwyczaj w pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać, czy lepszym wyborem będzie dla nas zakup gotowego produktu, czy uszycie zasłony na miarę? Argumenty przemawiają i za jedną, i za druga opcją. Z jednej bowiem strony szycie na wymiar okna jest zawsze nieco bardziej kosztowne, lecz daje nam to szansę na wybór odpowiedniej tkaniny na zasłony, a szybki zakup gotowej zasłony zwykle wymaga jakiegoś kompromisu. My zdecydowaliśmy się na zamówienie i na batystową firanę do sypialni w stylu vintage oraz na lniane zasłony od Małgorzaty, które są wspaniałą dekoracją okienną naszego skandynawskiego salonu. Są one proste, lecz jednocześnie podkreślają piękno drewnianych mebli i prostotę aranżacji.

Zasłony na skosy, firany na okna trapezowe, czyli problem w doborze

W pewnych sytuacjach możemy natrafić na niedogodność w postaci niewymiarowego okna. Czasami będzie to okno trapezowe, czasami trójkątne. W takich przypadkach jedynym wyjściem jest uszycie zasłony na skosy lub firanki na okno trapezowe, inaczej bowiem nigdy nie uda się nam dobrać odpowiedniej przesłony. Zazwyczaj lepiej jest zlecić szycie doświadczonej krawcowej, nie zaś próbować dokonywać przeróbki egzemplarzy kupionych w sklepie, gdyż to zwykle daje gorszy efekt.

Na zdjęciu widoczne są piękne białe firany na duże okna tarasowe.

Firany klasyczne, a nowoczesne, jakie są różnice?

W przypadku firanek różnice pomiędzy modelami do klasycznych wnętrz, a tymi do aranżacji nowoczesnych, nie są spektakularne. Zazwyczaj będą to lniane firany okienne, które można zobaczyć np. tutaj, lecz w pewnych sytuacjach można sięgnąć po tkaniny typu lineen look, batyst i woal. Szczególnie ładnie prezentują się one w bardziej eleganckich stylach, czyli nowojorskim, vintage czy francuskim. Co do zasady firanki powinny być białe, choć dopuszczalna jest barwa jasnego beżu lub ozdobna lamówka, wszystko zależy tutaj od koloru zasłon, które zawsze powinny być wyraźnie ciemniejsze.

Karnisze i zasłony elektryczne, czy to dobry wybór?

Ostatnim zagadnieniem, które warto poruszyć są jeszcze tak zwane karnisze elektryczne i zasłony do nich dedykowane. Lista zalet takiego rozwiązania, z pierwszoplanowym wzrostem wygody użytkowania, jest bardzo długa. Niestety, mankamentem bywa często cena takich wygodnych karniszy do zasłon elektrycznych. Choć koszt nie jest tutaj wybitnie wysoki, naprawdę wiele osób może pozwolić sobie na taki wydatek, szczególnie w skali okresu czasu, jaki posłuży nam automatyka okienna, to jednak często zwyciężają rozwiązania manualne. Rzecz jasna, są one bardziej przystępne cenowo, ale w ten sposób tracimy naprawdę bardzo wiele z funkcjonalności oferowanej przez nowoczesną zasłonę elektryczną do domu lub firmy.

Leave a Comment