Praca motoryzacja – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Samochody nie mają dla Ciebie tajemnic? Przekuj swoją pasję do czterech kółek w karierę zawodową. Jest sporo profesji, w których świetnie sprawdzają się miłośnicy motoryzacji. Ponadto, niektóre z nich każdego roku trafiają na listy zawodów deficytowych w Polsce, czyli stwarzają spore szanse na szybkie znalezienie pracy.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej o zatrudnieniu w branży motoryzacyjnej. Poznaj także skuteczne metody szukania pracy – zaczynamy!

Miłośnik motoryzacji – jaki zawód wybrać?

Osoby interesujące się motoryzacją i chcące związać z nią swoją przyszłość często wybierają szkoły zawodowe/ branżowe, technika samochodowe lub studia inżynierskie – ukończenie ich daje konkretny fach w ręku, uprawnia do podjęcia pracy np. 

  • technika mechanika, 
  • mechanika motocyklowego, 
  • technika mechatronika, 
  • elektromechanika pojazdów samochodowych, 
  • mechanika i operatora pojazdów i maszyn rolniczych, 
  • inżyniera mechanika środków transportu. 

By wykonywać te zawody, niezbędne jest uzyskanie kwalifikacji zawodowych – np. zdanie egzaminu kończącego szkołę branżową (dawną zawodową), technikum. Poszczególne uprawnienia mogą zdobyć także osoby, które ukończyły kurs zawodowy – często takie bezpłatne szkolenia dostępne są w urzędach pracy i warto korzystać z tej opcji. Przyuczenie może odbywać się także już w miejscu zatrudnienia. 

Jaki zawód wybrać? Oczywiście warto kierować się indywidualnymi zainteresowaniami. Branża motoryzacyjna jest bardzo różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby wykonujące pracę przy produkcji, naprawie i konserwacji pojazdów poszukiwane są przez wiele międzynarodowych koncernów, mających w Polsce swoje zakłady. Zatrudnienie się w dużej fabryce ma sporo plusów – stabilne zatrudnienie, z uwagi na charakter obowiązków, najczęściej w oparciu o umowę o pracę. Jest to zarazem praca w stałych godzinach, często zmianowa. Wiele dużych zakładów, produkujących np. części samochodowe, stwarza możliwość awansu zawodowego w strukturach firmy, rekrutuje kadrę zarządzającą spośród pracowników niższego szczebla.

Nie brakuje także pracy dla mechanika samochodowego prowadzącego swój warsztat. Osoby z doświadczeniem mogą pomyśleć o otworzeniu własnego biznesu – warto zapytać w urzędzie pracy bądź w urzędzie miasta – lokalnym biurze obsługi przedsiębiorców – o możliwości uzyskania dotacji na rozkręcenie biznesu, w tym pomoc w pozyskaniu funduszy unijnych. Naturalnie można także szukać zatrudnienia w warsztatach już funkcjonujących na rynku. Praca w takim miejscu może wiązać się z niestałymi godzinami wykonywania obowiązków, także po godzinach. 

Niemniej motoryzacja to nie tylko stanowiska techniczne. Jeśli masz smykałkę do sprzedaży, lubisz kontakt z klientem, być może dobrym wyborem jest kariera dealera samochodowego, sprzedawcy w salonie samochodowym czy też pracownika biura leasingu. Zawody te stwarzają możliwość osiągania wysokich zarobków – uzależnionych od wyników sprzedaży/ wynajmu aut, wynagrodzenia zwykle wypłacane są bowiem w systemie prowizyjnym. Nie zawsze wymagane jest doświadczenie – liczy się raczej pasja do samochodów i oczywiście dar przekonywania. 

Gdzie mechanicy, diagności samochodowi i inni pracownicy motoryzacji mają największe szanse na znalezienie zatrudnienia? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie danych z urzędów pracy. 

Przykładowo, w 2021 r. deficyt mechaników pojazdów samochodowych notuje się we wszystkich województwach w Polsce. Dodatkowo, w 10 powiatach brak kandydatów do pracy w tym charakterze jest znaczny. Duży deficyt odnotowano w powiatach: malborskim, łobeskim, nowosolskim, lubańskim, kamiennogórskim, pułtuskim, wyszkowskim, nowodworskim, wrocławskim i w mieście Wrocław. 

Z kolei lakiernicy i blacharze samochodowi poszukiwani się w szczególności w powiatach: gnieźnieńskim, pułtuskim, wrocławskim i we Wrocławiu, powiecie krośnieńskim oraz w Krośnie – w tych miejscach zanotowano duży deficyt kandydatów do pracy w stosunku do dostępnych ofert. 

Jeśli chodzi o diagnostów samochodowych, zgodnie z prognozą na 2021 r., największe zapotrzebowanie notuje się w południowo-wschodnich częściach kraju – deficyt chętnych do pracy zaobserwowano w niemal wszystkich powiatach województwa lubelskiego, a także większości województwa podkarpackiego. Z kolei duży deficyt kandydatów na stanowisko diagnosty zgłaszany był w powiatach szczecineckim, międzychodzkim, gnieźnieńskim i inowrocławskim. 

Informacje udostępniane w badaniu Barometr zawodów warto traktować orientacyjnie – i pamiętać, że oferty pracy w motoryzacji dostępne są także w innych częściach kraju. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w motoryzacji – gdzie znaleźć oferty?

Już od kilku lat zdecydowana większość rekrutacji prowadzona jest za pośrednictwem internetu – i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odmienić. Wręcz przeciwnie, obecnie coraz częściej nie tylko nabór zgłoszeń od kandydatów (CV, listów motywacyjnych), ale również rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są online. A zatem – o ile nie zaszkodzi sprawdzić oferty urzędu pracy czy zostawić CV w interesujących nas firmach w okolicy – warto, by to właśnie internet stanowił dla nas główne źródło ogłoszeń. 

Oferty publikowane są oczywiście w różnych miejscach, np. w mediach społecznościowych czy bezpośrednio na stronach pracodawców. Zamiast przeklikiwać się przez kolejne witryny, już na początku najlepiej postawić na rzetelny portal pracy, np. praca.pl. To jedna z najpopularniejszych platform z ofertami zatrudnienia, na której znajdziemy wyłącznie aktualne ogłoszenia. Co więcej – gwarantuje bezpieczeństwo, gdyż każde ogłoszenie jest weryfikowane przez ekspertów rynku pracy. Na praca.pl możemy też założyć bezpłatne konto – warto to zrobić, gdyż w ten sposób mamy możliwość od razu wziąć udział w rekrutacji z poziomu platformy, uzyskujemy też dostęp do użytecznych narzędzi, np. kreatora CV, job alertu i innych. 

Jak zatem znaleźć pracę w motoryzacji za pośrednictwem tego portalu z ogłoszeniami? Wystarczy w pasku wyszukiwania wpisać słowo związane z interesującym nas stanowiskiem pracy i kliknąć Szukaj. Możemy także filtrować ogłoszenia z uwagi na miejsce zatrudnienia. W ten sposób zobaczymy wszystkie interesujące nas oferty, ułożone na liście, począwszy od tych najnowszych. Powodzenia!

Leave a Comment