Używane pralki na sprzedaż – jakie? Gdzie kupić?

Pralka to zwykle inwestycja na lata, dlatego często nie oszczędzamy na tym urządzeniu i decydujemy się na renomowane marki. Nowe pralki to jednak duży koszt, na który nie zawsze jesteśmy gotowi.

Warto pamiętać, że wraz z szybkim rozwojem technologii na rynku każdego roku pojawiają się nowe modele. Osoby, które je kupują, z kolei chętnie pozbywają się wciąż dobrze działających urządzeń starszej generacji. W efekcie na rynku wtórnym możemy znaleźć bogatą ofertę używanych pralek, które niewiele albo w niczym nie ustępują tym prosto z salonu AGD. 

Czym kierować się w czasie kupowania używanej pralki, żeby nie dać się oszukać i cieszyć urządzeniem dobrej jakości? Gdzie znaleźć najlepsze ogłoszenia sprzedam pralkę? Oto kilka ważnych kwestii, które pomogą nam szybko i łatwo dokonać zakupu. 

Pralka – jaką wybrać?

Na początek zastanówmy się, jakiej pralki potrzebujemy. Różnorodność urządzeń jest ogromna. Rozważmy, czy jest nam potrzebna pralka:

  • ładowana z góry czy z przodu, 
  • wolnostojąca czy do zabudowy, 
  • samodzielna pralka czy pralko-suszarka.  

Jednym z kluczowych parametrów w czasie kupowania urządzenia jest jego wielkość – często chodzi po prostu o to, by pralka zmieściła się w łazience. Z wielkością całego urządzenia wiąże się pojemność bębna, którą producenci wyrażają w kilogramach. Większość modeli na rynku ma pojemność od 3 do 13 kg. Pralka o małej pojemności będzie dobra dla singla, ale raczej nie sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny, gdzie stosy codziennego prania mogą być naprawdę pokaźne. 

Warto zwrócić uwagę także na klasę energetyczną urządzenia. Chodzi o to, by pralka nie zużywała więcej wody i energii elektrycznej, niż jest to konieczne, nie tylko z uwagi na kwestie środowiskowe, ale i wysokość naszych rachunków. Informacja o klasie energetycznej znajduje się na urządzeniu – najczęściej jest to naklejka z przodu obudowy. Najbardziej energooszczędne pralki mają klasę A (przy czym A+++ jest wyżej niż A+), najmniej – D.

Co więcej, pralki o wyższej klasie energetycznej są zwykle wyposażone w nowocześniejsze funkcje. W nowych modelach możliwe jest na przykład:

  • pranie z funkcją usuwania sierści zwierząt, 
  • pranie bez zagnieceń, 
  • pranie za pomocą pary wodnej, 
  • opóźnianie startu, 
  • zabezpieczenie urządzenia przed dziećmi. 

Możliwość regulowania temperatury i liczby obrotów w czasie wirowania, funkcje prania ręcznego, dodatkowego prania i płukania, to oczywiście absolutne minimum. 

Proste franie naszych babć potrafiły działać nawet przez dwadzieścia lat – niestety, na taką żywotność nie ma co liczyć w nowoczesnych modelach, które są o wiele bardziej skomplikowanymi urządzeniami. Dlatego też nie warto kupować pralki, która była używana przez kilka lat, gdyż ryzyko wystąpienia usterki – a więc i nieraz kosztownych napraw – jest wtedy dość wysokie. Szukajmy także takich pralek, które wciąż obowiązuje gwarancja od producenta. 

Używana pralka – gdzie kupić?

Gdzie kupować używane pralki? Przede wszystkim w internecie – to tam znajdziemy najwięcej różnorodnych ofert. Weźmy pod uwagę fakt, że pralkę z drugiej ręki najprawdopodobniej będziemy musieli samodzielnie przywieźć do domu. W czasie poszukiwań urządzenia warto zatem postawić na dobry portal ogłoszeń lokalnych, na przykład abc.pl. Dzięki temu szybko znajdziemy oferty sprzedaży w swojej okolicy. 

Na abc.pl ogłoszenia publikowane są za darmo, nie wszystkie też dotyczą sprzedaży. Możemy natknąć się na przykład na propozycje bezgotówkowej wymiany modeli, co także jest ciekawą opcją, na przykład jeśli po remoncie łazienki chcemy sprawić sobie inny rodzaj pralki od dotychczasowego. Ponadto nie wszystkie ogłoszenia dotyczą sprzętu używanego – taka okoliczność jest jednak wyraźnie zaznaczona. Informacji szukajmy tuż pod zdjęciami produktów. 

Żeby kupić pralkę za pośrednictwem portalu abc.pl, nie musimy się logować. Wystarczy przejść do kategorii Dom i ogród, a następnie Sprzęt AGD oraz Pralki. Wybieramy interesującą nas ofertę, kontaktujemy się ze sprzedającym za pośrednictwem formularza lub – jeśli został podany – numeru telefonu. Abc.pl w sposób minimalny ingeruje w transakcje, dlatego możemy bezpośrednio dogadać warunki zakupu z osobą oferującą pralkę. 

Jeśli jednak to my chcemy sprzedać swoje urządzenie – pralkę czy jakikolwiek inny przedmiot wpisujący się w jedną w 20 kategorii portalu abc.pl – wówczas niezbędna jest rejestracja. Portal nie pobiera za nią żadnych opłat, szybko możemy się zarejestrować po prostu w czasie dodawania pierwszego ogłoszenia. 

Poszukiwanie używanej pralki do domu nie musi być trudne ani nadto skomplikowane. Wystarczy zaufać renomowanej platformie sprzedażowej, a w czasie wyboru modelu wziąć pod uwagę podstawowe parametry. Pamiętajmy też, by nie kupować kota w worku! W czasie odbioru używanego urządzenia poprośmy sprzedającego o zaprezentowanie, czy faktycznie ono działa. Powodzenia!

Leave a Comment