Jak rozświetlić przestrzenie domowe

Nasz dom ma wszelkie szanse ku temu, aby być po prostu pięknym, mądrze zagospodarowanym miejscem, pod warunkiem jednak, że będziemy dysponować konkretną wiedzą w zakresie tego, jak zarządzać dostępną przestrzenią mieszkalną. Jednym z niepodważalnie prawdziwym stwierdzeń odnośnie urządzania domu lub mieszkania jest zaś to, że wszystkie przestrzenie wyglądają o wiele lepiej, gdy są należycie (to jest: rozsądnie, z głową) doświetlone. Powyższe wiedzie nas zaś do zapytania przedstawionego bezpośrednio w tytule niniejszego artykułu, a mianowicie do tego, jak rozświetlić przestrzenie domowe? Okazuje się bowiem, że istnieje cały szereg interesujących, sprawdzonych sposobów, dzięki którym wniesiemy (dosłownie i w przenośni) o wiele więcej światła w nasze ulubione domowe pomieszczenia. Aby użyć przenośni, można wręcz powiedzieć, że dobre oświetlenie jest jak lustro w którym odbija się niepowtarzalny styl danego domu. Wieńcząc ten krótki wstęp,  zapraszamy zatem do owocnej lektury jak i oczywiście do własnych przemyśleń na ten temat!

Przechodząc do konkretów, warto wskazać, że dwa podstawowe sposoby na dostarczenie wymaganej ilości światła domowego to kinkiety oraz lampy sufitowe. Kinkiety są to bardzo dyskretne akcesoria, które zapewniają umiarkowaną ilość światła, jednak które z drugiej strony bardzo łatwo zamontować i zlokalizować na stałe. Lampy sufitowe z kolei dostarczają bardzo dużo światła, które niemal rozlewa się po całej dostępnej przestrzeni, jednak które przeważnie montujemy na dłuższy czas. Modyfikacja domowej instalacji w zakresie rozlokowania lamp sufitowych nie należy ani do łatwych, ani do szybkich, ani do bezproblemowych i warto o tym pamiętać.

Pod względem odpowiedniego naświetlenia powierzchni duże znaczenie mają także oczywiście abażury i klosze. To bowiem właśnie od wyboru odpowiedniego „nakrycia” lampy zależy, jak wielki będzie promień rozlewającego się światła. Tylko od naszego indywidualnego podejścia i gustu zależy, czy wybierzemy abażury i klosze mające na celu skupienie snopu światła w bardziej zwartym punkcie, czy też przeciwnie – rozprzestrzeniającego go na możliwie szeroki sposób.

Podsumowując niejako powyższy wywód, można pokrótce stwierdzić, że sposobów na właściwe rozświetlenie (lub, aby być bardziej precyzyjnym: doświetlenie) wszelakich przestrzeni domowych jest dosłownie cała masa. Konkrety wybór powinien być w każdym razie poprzedzony uważną analizą w zakresie tego, jak konkretne urządzenie doświetlające przestrzenie domowe będzie wpasowywało się w unikalny styl danego domu lub mieszkania. Nie od dziś wiadomo bowiem, jak duże znaczenie ma dobrze dobrane oświetlenie dekoracyjne.

Leave a Comment