Jak zmniejszyć koszty użytkowania sprężarki?

Zmniejszenie kosztów eksploatowania sprężarek śrubowych jest jednym z najważniejszych celów, które przyświecają każdemu użytkownikowi. Można to osiągnąć za pomocą kilku działań oraz ulepszeń. Szczególnie przydatne mogą okazać się tu takie komponenty jak falownik, wymiennik ciepła oraz elektromagnetyczny wyrzutnik kondensatu. Co jeszcze warto robić, by cieszyć się niższymi kosztami, zachowując jednocześnie pożądaną wydajność sprężarki?

Zmniejszenie kosztów poprzez odzyskiwanie ciepła

Oczywistością powinno być dla każdego, że koszty użytkowania można lepiej zoptymalizować, jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenie. Taki rozsądny kompresor powinien więc poza dobrą klasą energetyczną dawać też spore możliwości w zakresie odzyskiwania ciepła. Dzięki odzyskiwaniu ciepła z kompresora zmniejszymy koszty sprężonego powietrza, oszczędzając energię elektryczną. Kiedy mowa o kosztach użytkowaniu sprężarek, to właśnie ten aspekt jest jednym z kluczowych. Kiedy bowiem spojrzymy na to długofalowo to jasno widać, że energia elektryczna stanowi największą część ponoszonych kosztów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż jak wskazują badania ponad 90% energii, która konsumowana jest przez kompresor, zamienia się w ciepło. To natomiast uchodzi z kompresora poprzez otwory wentylacyjne, trafiając do atmosfery. Warto więc uczynić wszystko, aby spróbować przechwycić je po drodze nie doprowadzając do strat. A w jaki sposób możemy takie ciepło odzyskać? Tutaj przyda się wentylacja z systemem lato-zima, która odpowiednio dostosuje się do panujących warunków. W praktyce działa to w ten sposób, że w okresie zimowym na halę produkcyjną dostarczane jest ciepłe powietrza, co zmniejsza końcowy rachunek za ogrzewanie. Latem natomiast, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, ciepłe powietrze z kompresora jest odprowadzane na zewnątrz, dzięki czemu urządzenie aż tak bardzo się nie przegrzewa. Dla lepszego efekty warto jeszcze dodatkowo wyposażyć się w solidny wymiennik ciepła łączący obieg ciepłego powietrza w sprężarce z zakładowym obiegiem CO.

Falowniki i optymalizacja ciśnienia

Wcześniej wspominaliśmy o przydatnych w tym względzie komponentach. Jednym z nich są falowniki, które także mogą sprawdzić się w zmniejszaniu kosztów użytkowania sprężarki. Są to proste urządzenia zajmujące się regulowaniem i dostosowywaniem obrotów silnika do aktualnego poziomu zużycia sprężonego powietrza. Pozwala to na całkowite uniknięcie konieczności chłodzenia kompresora w czasie niepompowania przez silnik powietrza. Również w tym przypadku efektem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Oprócz dobrego falownika warto też podjąć działania zmierzające do zmniejszenia ciśnienia roboczego. Należy zawsze mieć świadomość, że produkcja każdego następnego bara ciśnienia to koszt wyższy o kilka procent. Dlatego też z im mniejszym ciśnieniem mamy do czynienia, tym niższe są koszty jego wytworzenia. Obniżka ciśnienia będzie możliwa dzięki wdrożeniu kilku czynności. Przede wszystkim warto skupić się tutaj na eliminacji nieszczelności i pozbycia się występujących spadków ciśnienia.

Leave a Comment