Zalety i wady pracy w zawodzie śmieciarza

Praca tzw. śmieciarza, czyli inaczej mówiąc ładowacza śmieci większości z nas wydaje się wręcz poniżająca, a sam zawód należy do jednych z ostatnich, który chcielibyśmy wykonywać. Wbrew pozorom obowiązki typowego śmieciarza nie są skomplikowane, a rzeczywiste zarobki na tym stanowisku mogą nieźle zaskoczyć wszystkich sceptyków. Dlaczego warto w sytuacji kryzysowej wziąć pod uwagę pracę w zakładzie oczyszczania miasta? Plusów jest całkiem sporo i niektóre mogą łatwo przekonać wszystkich niedowiarków.

Czym zajmuje się śmieciarz?

Praca śmieciarza, a w zasadzie to ekipy odbierającej odpady w zasadzie nie jest skomplikowana. Przede wszystkim trzeba odróżnić zadania poszczególnych członków ekipy sprzątającej. W zespole znajduje się kierowca śmieciarki, operator tylnych szczęk, lewo lub prawoskrzydłowy oraz ustawiacz śmietników. Taki dobór ekipy sprawia, że odbiór nieczystości stałych przebiega bardzo szybko i sprawnie. Niestety mówiąc o pracy typowego ładowacza śmieci nie sposób pominąć tych gorszych stron zawodu. Zaliczają się do nich wczesne godziny pracy oraz nieprzerwany, przykry zapach nieczystości. Ponadto do pracy na stanowisku śmieciarza trzeba dysponować niemałą krzepą fizyczną i dobrą kondycją.

Czy śmieciarze dobrze zarabiają?

Przejdźmy zatem do najważniejszej kwestii, czyli tego, ile zarabia śmieciarz. Oficjalnie zarobki na tych stanowiskach nie są zaskakujące. Przeciętny ładowacz odpadów zarabia ok. 3200-3300 zł brutto miesięcznie. Na nieco większe stawki może liczyć kierowca, aczkolwiek tutaj również ciężko doszukać się godnych pieniędzy. Dlaczego jednak wspominaliśmy o zaskakujących możliwościach finansowych?

Ponieważ praca typowego śmieciarza daje ogrom możliwości dodatkowego zarobku. Przede wszystkim pracownicy mają kontakt z nierzadko bardzo cennymi przedmiotami, wystawionymi do recyklingu. Tym samym mogą w prosty sposób dorobić niekiedy całkiem spore pieniądze. Ponadto za niewielką opłatą, ładowacze śmieci najczęściej dopuszczają zabranie i wywóz nadmiarowych odpadów, np. w formie dodatkowych worków. Kwoty jednostkowe nie są może zbyt duże, ale w całej swojej skali i ilości punktów odbioru odpadów, mogą dać finalnie całkiem przystępną kwotę.

Leave a Comment