Agencja ochrony osób i mienia – Ochrona obiektów

Imprezy masowe to wydarzenia, której główną cechą jest duże skupisko ludzi. O czym powinniśmy pamiętać organizując dużą imprezę i jak zadbać o jej bezpieczeństwo?

Należy pamiętac, że to organizator imprezy odpowiada za bezpieczeństwo podczas trwania imprezy, dlatego tak ważnym jest wybór cenionej agencji ochrony, która będzie świadczyć swoje usługi na najwyższym możliwym poziomie. Według obowiązujących przepisów na każde 300 osób biorących udział w wydarzeniu powinno przypadać aż 10 osób zajmujących się działaniami porzadkowymi i informacyjnymi. Każde kolejne 100 osób to jedna dodatkowa osoba. Ważnym jest, by pamiętać, że wśród tych służb ochroniarze powinni stanowić przynajmniej 20% personelu odpowiedzialnego za ochronę imprezy. W Polsce istnieje wiele obiektów o przeróżnej specyfice. Każdy obiekt na którym przeprowadzane jest wydarzenie posiada inną charakterystyke, dlatego agencja ochrony powinna zadbać o indywidualne podejście do każdego obiektu i każdej imprezy, tak by wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, by nie narazić żadnego uczestnika na niebezpieczeństwo podczas udziału w imprezie. Trzeba pamiętać, że zorganizowanie imprezy masowej wymaga zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także opinii Policji, Państwowej Straży Pożarnej, a nawet Pogotowia Ratunkowego. Każda impreza masowa stanowi źródło wielu zagrożeń. Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, za bezpieczeństwo w miejscu i w czasie trwania imprezy odpowiada jej organizator, dlatego to w interesie organizatora jest, by wynająć profesjonalną agencję ochrony, która zapewni bezpieczeństwo podczas danego wydarzenia. Zobacz: ochrona imprez masowych.

Jak scharakteryzować imprezę masową?

Imprezę masową artystyczno-rozrywkową rozumie się jako event o artystycznym lub rozrywkowym charakterze, który odbywa się na terenie zezwalającym na pomieszczenie do minimum 1000 osób, ub w budynku, który jest w stanie pomieścić do 500 uczestników. Takie przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego przygotowania oraz logistyki. Zgodnie z ustawą o ochronie imprez masowych, która pochodzi z dnia 20 marca 2009 roku, imprezy masowe są kwalifikowane na: mecze piłki nożnej, imprezy masowe artystyczno-rozrywkowe oraz imprezy sportowe. Również, w kontekście tego typu wydarzeń bardzo często mówi się o takim zjawisku, jak impreza masowa podwyższonego ryzyka. Masowa impreza sportowa to z kolei wydarzenie, którego celem jest popularyzowanie kultury fizycznej albo współzawodnictwo sportowe. Tego typu wydarzenie powinno się organizować na stadionie lub w obiektach, które pozwalają na zaproszenie przynajmniej 1000 osób ub na halach sportowych, które są w stanie pomieścić nie mniej niż 300 uczestników. W przypadku meczu piłki nożnej, który ma być imprezą masową, liczba miejsc nie może wynosić mniej, niż 1000. Każda z imprez masowych, zarówno artystyczno‑rozrywkowa, jak i sportowa stanowi źródło wielu zagrożeń nie tylko dla jej uczestników, ale również osób i miejsc znajdujących się w pobliżu miejsca organizacji. Zobacz: ochrona imprez.

Kiedy mamy do czynienia z imprezą masową podwyższonego ryzyka?

Z terminem imprezy masowej o podwyższonym ryzyku musimy się zmierzyć, gdy mamy do czynienia z imprezą masową w której, w oparciu o informacje odnośnie do przewidywanych zagrożeń ub dotychczasowych doświadczeń względem zachowania uczestników – pojawia się obawa w kwestii wystąpienia aktów agresji albo przemocy. Ciekawostką natomiast jest, że w przypadku imprezy o podwyższonym ryzyku liczba osób wymagana do uznania takiego eventu za imprezę masową jest inna, niż w przypadku zwykłej masowej imprezy. Liczba ta wynosi minimum 300 miejsc w przypadku stadionu lub innego terenu oraz 200 dla hali sportowej. Najczęściej imprezy o podwyższonym ryzyku to wszelakie imprezy sportowe, a przede wszystkim mecze piłki nożnej, które bardzo często kojarzą się z patologicznymi zachowaniami. W przypadku takich imprez obsługa techniczna, logistyka, czy przygotowanie do ochrony imprezy jest jeszcze bardziej istnotne aniżeli podczas organizacji innych wydarzeń. Do najczęściej spotykanych zagrożeń podczas przeprowadzania imprez masowych można zaliczyć:- Awarie (np. awarie zasilania elektrycznego)- Katastrofy (np. zawalenie się sceny)- Działalnosć przestępczą (wszelkiego rodzaju wyłudzenia, czy kradzieże)- Wszelkie działania agresywne uczestników (np. pobicia, bójki, wandalizm)

Jakie zadania mają agencje ochrony podczas ochrony imprez masowych?

Służby porządkowe nie tylko wpływają na poczucie bezpieczeństwa uczestników, lecz również posiadają wiele uprawnień min.

– przywołanie danej osoby do porządku, jeśli ta źle się zachowuje lub zakłóca spokój,– przeglądanie zawartości bagaży pod kątem wnoszenia na teren niedozwolonych przedmiotów i substancji, ten zapis jest często sporny. Musimy pamiętać, że ochroniarz ma prawo do sprawdzenia naszego bagażu. Powinien poprosić nas o otwarcie torebki/plecaka i głównie wzrokowo sprawdzić jego zawartość – tzw. dobrowolne okazanie zawartości.– ujmowanie osób stwarzających zagrożenie czy dopuszczających się zabronionych czynów,– użycie siły fizycznej, jeśli żadne działania nie przynoszą zamierzonego efektu. Mogą to być chwyty obezwładniające, miotacze gazów czy kajdanki.Pracownik ochrony może także odmówić wstępu na imprezę masową osobie nietrzeźwej, agresywnej, posiadającej zakaz zagraniczny lub klubowy, czy wobec której zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową.

Jakie obowiązki musi spełnić organizator imprezy?

Głównym dokumentem określającym zasady organizowania i zabezpieczenia imprez masowych jest Ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Wedle tych przepisów organizator jest zobowiązany do spełnienia wymogów dotyczących:

– bezpieczeństwa osób uczestniczących w imprezie,- ochrony porządku publicznego,- zabezpieczenia pod względem medycznym,- odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

Jednak nie tylko organizator jest zoobowiązany do spełnienia w/w wymogów. Wymogami tymi obarczeni są również: wójt/burmistrz/prezydent miasta, policja, straż pożarna, służba zdrowia i inne organy i służby niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas trwania imprezy. Jak już wspomnieliśmy do zorganizowania imprezy masowej potrzebne jest niezbędne zezwolenie, po jego otrzymaniu organizaator musi również zapewnić; warunki zgodne z przepisami prawa budowlanego, sanitarnego i ochrony przeciwpożarowej. Pomoc medyczną, zaplecze higieniczno-sanitarne, udział służb porządkowych, informacyjnych oraz kierującego tymi służbami tzw. kierownika do spraw bezpieczeństwa. Wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd służbom ratowniczym i policji. Niezbędny sprzęt ratowniczy, przeciwpożarowy jak gasnice, środki gaśnicze w ilości niezbędnej do rozmiaru imprezy. Organizator jest zobowiązany również zapewnić odpowiednie, osobne pomieszczenia dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy masowej.

Organizator imprezy powinien pamiętać, że każde niedociągnięcia na polu ochrony imprez masowych to nie tylko zaniżone bezpieczeństwo podczas organizowania danego eventu, lecz również bardzo duży strzał w kolano pod względem PR-owym. Media tradycyjne oraz internet szeroko komentują wszelakie niedociągnięcia, szczególnie wtedy, gdy doszło do jakiegoś niebezpiecznego incydentu i winę za to ponoszą organizatorzy. Taka sytuacja może na wieki pogrzebać nasz biznes i sprawić, że żadna firma nie zatrudni nas jako organizatora imprezy.

Ochrona imprezy masowej polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej ilości pracowników ochrony adekwatnych do wymiaru danej imprezy. Wybór rekomendowanej agencji ochrony pozwoli zminimalizować ryzyko, które może wystąpić w trakcie imprezy. Zabezpieczenie imprezy masowej to odpowiedzialne zadanie i duże wyzwanie logistyczne, dlatego organizator powinien poszukać sprawdzonej i profesjonalnej firmy ochroniarskiej.

Kto wyznacza kierownika do spraw bezpieczeństwa?Organizator imprezy musi spełnić poszczególne warunki, jednym z nich jest wyznaczenie kierownika do spraw bezpieczeństwa. Kierownik do spraw bezpieczeństwa ma za zadanie reprezentowanie organizatora w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej. Kierownik do spraw bezpieczeństwa to osoba, która przeszła obowiązkowe szkolenie, które jest przeprowadzane w oparciu o Ustawę z dnia 20 marca 2009 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 504) o bezpieczeństwie imprez masowych i Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2011r (Dz. U. z 2017r. por. 1347 oraz z 2020r. poz. 1678) w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać Kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne. Ponadto kierownikiem do spraw bezpieczeństwa może zostać wyłącznie osoba, która legitymuje się wpisem na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Jeśli interesuje Cię ile kosztuje takie szkolenie, to kwota takiego szkolenia najczęściej waha się w granicach około 500zł.

Jak wygląda ochrona mienia i osób w przypadku agencji ochrony?

Usługi ochrony, czyli agencja ochrony świadczy swoje usługi nie tylko w ramach ochrony imprez masowych jak ochrona eventów, ochrona masowych imprez sportowych i dowolne inne wydarzenia artystyczno-rozrywkowe. Ochrona fizyczna dzieli się przede wszystkim na dwa typy, pierwszą z nich jest ochrona fizyczna osób, która polega na ochronie nietykalności cielesnej, zdrowia, a nawet życia ochranianego, drugą z nich jest ochrona fizyczna mienia, która polega na zabezpieczeniu nieruchomości, towarów, sprzętu, maszyn, obiektów jak sklepy, czy banki. Zadaniem firmy ochroniarskiej jest niedopuszczenie, aby chroniony obiekt uległ zniszczeniu lub nie stał się obiektem kradziezy. Najczęściej agencje ochrony chronią obiekt poprzez stałą obecność pracowników ochrony na terenie obiektu chronionego. Taką formę ochrony można podzielić na: ochronę stacjonarną, czyli stałe psterunki na obiektach, ochronę sezonową, która moze dotyczyć np. wydarzeń specjalnych jak akcja promocyjna w sieciach handlowych lub imprezy okolicznościowe oraz ochronę życia, zdrowia i mienia realizowaną poprzez posterunki stałe i doraźne ze wsparciem systemów monitorowania np. w zakładach przemysłowych. Ten sposób ochrony odbywa się zazwyczaj w konkretnych godzinach lub w określonych sytuacjach, które wymagają szczególnego strzeżenia. Ochrona takie typu dotyczy również na konwojowaniu środków finansowych oraz wszelkich środków o większej wartości. Istnieją różne systemy ochrony, jeden z nich wykorzystuje monitoring. Używa się do niego różnego rodzaju zabezpieczeń technicznych, takich jak systemy monitoringu filmowego lub sygnały alarmowe Dzięki zaufanej firmie ochroniarskiej, która posiada niezbędne zaplecze do chronienia osób i mienia możemy zminimalizować ryzyko kradzieży, czy dewastacji w naszym obiekcie.

Źródło: Agencja Ochrony Osób i Mienia Ochrona Imprez Masowych (astrea-ochrona.pl)

Leave a Comment