Zasłony i firany, jakich nie znacie

Rynek dekoracji okiennych jest bardzo dynamiczny, gdy zdaje się, że wszystko już było, to zawsze można dostrzec nowe rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z firanami i zasłonami, które Was zaskoczą!

Wiele osób dekorując okna w salonie, kieruje swoją uwagę ku rozwiązaniom wielokrotnie sprawdzonym. W ten sposób czasami osiągamy efekt lepszy, choć nierzadko bywa on nieco zbyt schematyczny. Warto jest jednak rozważyć, choć przez kilka chwil, zastąpienie karniszy z tradycyjnymi zasłonami i firanami przez różnego rodzaju zasłony okienne, czy ciekawe panele japońskie.

Kiedy warto sięgnąć po firanę lub zasłonę okienną?

Klasyczne dekoracje na okna są najlepszym wyborem dla miłośników tradycyjnych wnętrz. Trudno wyobrazić sobie nawet, czym można by zastąpić zasłony w salonie francuskim, czy firanki w rustykalnej kuchni. Choć wiele dzieli te aranżacje, to jednak zamiłowanie do naśladownictwa jest elementem wspólnym. W obu przypadkach, mniej lub bardziej, ozdobne zasłony będą wykonane najczęściej z lnu, choć w stylu francuskim mogą być także uszyte na miarę z batystu czy weluru. Są to tkaniny ozdobne, delikatne lub o specyficznym połysku, dzięki czemu możemy podkreślić charakter wnętrza.

Nie mniejsze znaczenie ma tutaj i dobór firany, zwykle zaczynamy poszukiwania od sprawdzenia oferty sklepów, lecz czasami warto rozważyć też pracownie krawieckie. Decydując się na szycie lnianej firanki na wymiar, mamy dużą szansę na otrzymanie wyrobu idealnie dopasowanego do oczekiwań. Dotyczy to w szczególności barwy, przy ciemnych zasłonach ciekawie prezentuje się mleczna biel firany, rodzaju i ilości haftowań oraz sposobu wykończenia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w stylu nowoczesnym, tam bowiem szycie firanki na miarę ma sprawić, że dekoracja znajdzie się we właściwym miejscu, nie będzie ona naruszała reszty kompozycji.

Na zdjęciu widoczne są firanki okienne w bardzo eleganckiej sypialni, najprawdopodobniej w stylu francuskim.

Panele japońskie, czyli orientalne zasłony

Alternatywą dla klasycznych zasłon są panele japońskie, które doskonale zdadzą egzamin w przypadku dużych okien. Można stosować także japońskie zasłony panelowe zamiast drzwi lub w celu przedzielenia pomieszczeń. Mechanizm działania japońskiej zasłony panelowej opiera się o przesuwanie, po kilku niezależnych szynach, paneli z dekoracyjnej tkaniny. Przypomina to nieco zasadę działania przesuwanych drzwi w szafach. Oczywiście, orientalne panele japońskie i szyny do zasłon, które są wykorzystywane w konstrukcji są nieco droższe od klasycznych rozwiązań, lecz rekompensują to pięknym wyglądem i niecodziennością!

Roleta rzymska czy zwijana, kiedy po nie sięgnąć?

Ostatnią, równie ciekawą alternatywę dla klasycznych dekoracji okiennych, stanowią roletki wewnętrzne. Występują one w wielu różnych wersjach, choć najpopularniejsze są ozdobne rolety rzymskie oraz rolety zwijane. Nie trzeba chyba wyjaśniać zasad ich działania, ważniejsze jest naszkicowanie najlepszych dla nich zastosowań. Otóż roleta rzymska, taka jak te tutaj, najkorzystniej zaprezentuje się w pomieszczeniach z nutą elegancji, mogą to być zarówno sypialnie, pokoje dzienne, jak i gabinety firmowe. Szczególnie efektownie będą wyglądały rolety rzymskie duo, czyli modele mające jednocześnie dwa rodzaje ozdobnej tkaniny. Domeną zaś rolety zwijanej, oraz minimalistycznych roletek, są natomiast wnętrza nowoczesne. Mogą być to i nowoczesne biura, ale i loftowe salony czy minimalistyczne kuchnie będą dobrym miejscem do wykorzystania takich dekoracji okiennych.

Leave a Comment