Co to jest stres szkolny? Jak pomóc dziecku?

Dorastające dzieci zmagają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest stres szkolny, którego w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Jak rozpoznać ten stan i kiedy warto skontaktować się z poradnią psychologiczną?

Czym jest stres szkolny?

Mowa o napięciu psychicznym związanym z realizacją szkolnych obowiązków. Stres charakteryzuje się różnym stopniem nasilania i przybiera różne formy. Najczęściej pojawia się u dzieci, którym trudno sprostać wyzwaniom nakreślonym przez nauczycieli i rodziców. Obawy mogą dotyczyć np. sprawdzianów, odpowiedzi ustnych czy pracy w grupie. Problemem bywa również brak czasu na rozwijanie własnych zainteresowań.

Stres szkolny często powoduje lęki u dzieci czy zaburzenia zachowania. Ponadto uczniowie mogą unikać szkolnych obowiązków. Dlatego umiejętność rozpoznania zagrożenia oraz szybka reakcja rodziców jest niezbędna i pozwoli najmłodszym cieszyć się komfortem psychicznym przez lata.

Jak rozpoznać stres szkolny?

Na początku rozpoznanie stresu szkolnego nie jest łatwe, gdyż dzieci dość rzadko mówią wszystko o swoich problemach. Pierwszym objawem zwykle jest pogorszenie nastroju, lecz taki stan może być spowodowany przeróżnymi kłopotami. Zwiastunem lęków u dzieci bywa również niska samoocena oraz brak wiary we własne możliwości. Wówczas następuje spadek zaangażowania, a co za tym idzie – pogorszenie wyników szkolnych.

Brak odpowiedniej pomocy może spowodować wycofywanie się z relacji społecznych, rozdrażnienie, a nawet agresję. Niekiedy pojawiają się problemy ze snem, a także zaburzenia odżywiania. W takich przypadkach dzieci miewają kłopot z uzyskaniem promocji do kolejnej klasy. Jednak odpowiednie wsparcie pozwoli z uśmiechem na twarzy powrócić do szkoły i stawić czoła najtrudniejszym zadaniom.

Wszystkie wymienione objawy powinny zaniepokoić rodziców. Aby szybciej je rozpoznać, należy regularnie rozmawiać z dzieckiem, uczestniczyć w zebraniach szkolnych i pozostać w stałym kontakcie z nauczycielami. 

Jak można pomóc dziecku?

Czasami zwyczajna rozmowa to za mało, aby pomóc dziecku, które zmaga się ze stresem. Wówczas warto skonsultować się z pedagogiem szkolnym i wychowawcą, gdyż z pewnością udzielą wielu cennych wskazówek. W dodatku mogą polecić sprawdzoną poradnię psychologiczną, która specjalizuje się w walce z lękami u dzieci.Wówczas dużo łatwiej będzie rozwiązać problem.

Doświadczony specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicami i zapyta o objawy. Dobrą praktyką będzie więc wynotowanie wszystkich niepokojących zachowań. Kolejnym etapem jest rozmowa psychologa z dzieckiem. Następnie rodzice uzyskają wszystkie niezbędne informacje na temat proponowanej terapii.

Zdarza się, że już po kilku wizytach stan psychiczny dziecka jest lepszy. A czasami problem jest na tyle poważny, że cykl musi potrwać znacznie dłużej. W takim przypadku nie można jednak rezygnować. Należy pamiętać, że doświadczony psycholog potrafi rozmawiać z dzieckiem i doskonale zrozumie wszystkie jego potrzeby.

Leave a Comment